Середа, 2018-10-17, 18.19
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

ОПЛАТА ЛИСТКА НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ У ПЕРІОД ВІДПУСТКИ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ ПО ДО ДОСЯГНЕННЯ НЕЮ ТРИРІЧНОГО ВІКУ
Право жінки або іншої особи, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку працювати на умовах неповного робочого часу (або вдома) у період цієї відпустки визначене ст. 179 КЗпП України та ст. 18 Закону України «Про відпустки» №504/96-ВР від 15.11.1996 р. (далі – Закон №504/96-ВР). При цьому за нею зберігається право на одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У період роботи на умовах неповного робочого часу під час відпустки по догляду за дитиною жінка отримує заробітну плату, з якої сплачуються внески до ФСС з ТВП, тому вона є застрахованою особою. Відповідно до ст. 56 КЗпП України робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Статтею 36 КЗпП України Закону №504/96-ВР (в якій наведений перелік випадків, за яких допомога по тимчасовій втраті працездатності не надається) також не передбачено випадку перебування застрахованої особи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому у разі тимчасової працездатності жінки, яка працює на умовах неповного робочого часу в період зазначеної відпустки, листок непрацездатності оплачується на загальних підставах.
Якщо хворіє дитина, то згідно з п. п. «б» п. 3.15 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. №455 (далі – Інструкція №455) листок непрацездатності для догляду за хворою дитиною в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не видається. Листок непрацездатності для догляду за дитиною видається з дня, коли жінка повинна стати до роботи, тобто після закінчення відпустки або довгострокового виходу на умовах неповного робочого часу. Тоді жінка матиме право на допомогу по тимчасовій втраті непрацездатності для догляду за хворою дитиною.
Відповідно до ч. 5 ст. 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ допомога по тимчасовій втраті працездатності в разі захворювання матері або іншої особи, яка доглядає дитину віком до трьох років, надається застрахованій особі, яка доглядає за цією дитиною, з першого дня на весь період непрацездатності в порядку та розмірах, установлених цим Законом. Тобто ст. 35 Закону №2240-ІІІ пов’язує настання страхового випадку із хворобою самої матері, а не з перебуванням її в лікувальній установі разом із хворою дитиною або у випадку пологів.
Водночас п. 3.13 Інструкції №455 передбачено видачу листка непрацездатності не лише в разі захворювання матері або іншої особи, що доглядає за дитиною віком до 3 років, а й у разі її перебування в пологовому будинку, а також у випадку необхідності догляду за другою хворою дитиною.
Крім того, законодавством не передбачено надання допомоги по тимчасовій непрацездатності батькові дитини чи іншій застрахованій особі, яка доглядатиме за здоровою дитиною, якщо мати дитини, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, знаходиться в стаціонарі з іншою хворою дитиною, і навпаки.
У разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі батько дитини має право на соціальну відпустку тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 19 Закону №504/96-ВР).

Головний державний інспектор праці А.В.Скоробагата
Категорія: Мої статті | Додав: алла (2015-03-19)
Переглядів: 389 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: