Субота, 2024-04-20, 04.00
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

ОСОБЛИВОСТІ ВИПРАВЛЕННЯ ЗАПИСІВ У ТРУДОВИХ КНИЖКАХ ПРАЦІВНИКІВ
Трудова книжка є основним документом, який підтверджує трудову діяльність працівника. Спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту України від 29.07.1993 року № 58 (із змінами та доповненнями) була затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників (надалі - Інструкція).
Згідно з нею трудові книжки ведуться на всіх працівників, котрі працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів, а також на позаштатних працівників за умови, що вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року № 301 "Про трудові книжки працівників" трудові книжки зберігаються на підприємствах як документи суворої звітності. Обов’язок внесення записів до них покладено на відповідних працівників.
Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення, а також про нагородження та заохочення мають вноситися на підставі наказу (розпорядження) і точно відповідати його тексту, а записи про звільнення або переведення на іншу постійну роботу мають також точно відповідати формулюванню чинного законодавства і містити відповідну статтю, пункт закону. Слід також наголосити, що запис про назву роботи, професії або посади, на яку приймається працівник, обов’язково має відповідати Державному класифікатору професій, штатному розпису, наказу.
У разі зміни прізвища, імені, по батькові, дати народження власника трудової книжки, виявлення неточних або неправильних записів, зміни рішення (наказу), наприклад, щодо підстави звільнення працівника, відповідальний працівник кадрової служби має внести відповідне виправлення або зміну у трудову книжку працівника. Порядок здійснення виправлень або зміни запису встановлено Інструкцією.
Так, згідно з Інструкцією, виправлення записів у розділах "Відомості про роботу", "Відомості про заохочення", "Відомості про нагородження" здійснюються на підставі оригіналу наказу в такому порядку:
- у графі 1 записується відповідний порядковий номер;
- у графі 2 – дата внесення запису;
- у графі 3 зазначається: "Запис за № таким-то недійсний", і далі наприклад: "Прийнятий за такою-то професією (посадою)" – у випадку необхідності виправлення посади (професії), на яку прийнята особа;
- у графі 4 – посилання на дату та номер відповідного наказу керівника.
Закреслення раніше внесених неточних, невірних, неправильних записів або записів, що підлягають зміні, у зазначених розділах трудової книжки не допускається.
Зміна запису про прізвище, ім´я, по батькові, дату народження працівника на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки виконується на підставі відповідних документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу тощо) закресленням попереднього запису і записом нових даних особи з посиланням на відповідний документ на внутрішній стороні обкладинки. Новий запис засвідчується підписом керівника (іншої уповноваженої особи) кадрової служби і печаткою підприємства (в окремих випадках - кадрової служби).
Слід також зазначити, що запис, який було внесено в трудову книжку під час прийняття працівника на роботу за професією, назву якої було згодом змінено у зв’язку з невідповідністю Класифікатору професій, не визнається недійсним. Водночас якщо працівник має право на пільгову пенсію, робота на такій посаді засвідчується довідкою про характер виконуваної роботи.
У разі незаконного звільнення або переведення на іншу роботу, установленого органом, який має право приймати рішення про поновлення працівників на роботі, а також у разі зміни формулювання причини або дати звільнення кадрова служба має внести відповідні зміни у трудову книжку.
Такі зміни вносяться на підставі наказу керівника підприємства, який видається на виконання рішення органу, який визнав незаконним звільнення або переведення працівника на іншу роботу чи прийняв рішення про зміну формулювання причини або дати звільнення. Наприклад.
- у графі 1 записується відповідний порядковий номер;
- у графі 2 записується дата внесення запису;
- у графі 3 записується: "Запис за № таким-то недійсний", і далі наприклад: "Звільнено за власним бажанням у зв’язку з невиконанням адміністрацією підприємства законодавства про працю та умов колективного договору, ст.38 КЗпП України" (у випадку зміни формулювання підстави звільнення) або "Поновлено на попередній посаді" (у випадку поновлення на посаді за рішенням суду) або "Звільнено 25.10.2012" (у випадку зміни дати звільнення);
- у графі 4 зазначається посилання на дату та номер відповідного наказу керівника.
Якщо назва підприємства змінюється, виправлення в трудову книжку вносяться в такому порядку:
- у графі 3 трудової книжки окремим рядком робиться запис про перейменування підприємства, наприклад "Товариство з обмеженою відповідальністю "Воля" з 10 листопада 2012 року перейменовано в Товариство з обмеженою відповідальністю "Каліпсо";
- у графі 4 зазначається підстава перейменування – наказ (рішення, розпорядження), його дата та номер.

Головний державний інспектор праці відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у м. Чернігові Вікторія Охріменко
Категорія: Мої статті | Додав: o_vika (2013-01-29)
Переглядів: 4739 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: