П`ятниця, 2024-03-29, 06.24
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

«Перший крок до захисту своїх трудових прав та гарантій»

    До Територіальної державної інспекції праці у Чернігівській області надійшли та все частіше продовжують надходити численні звернення громадян, які самі запевняли, що перебували у неналежно оформлених трудових відносинах з роботодавцями тобто працювали нелегально. Найчастіше у таких зверненнях порушувались питання, щодо не виплати або часткової виплати заробітної плати, не проведення розрахунку всіх належних сум після припинення трудових відносин та не видачі трудових книжок.
       З численних звернень громадян хочеться виділити ті у яких підіймаються питання порушення трудового законодавства фізичними особами підприємцями (надалі ФОП) у відношенні працівників, що як наслідок спричинене тим, що багато хто з працівників не знає, що під час працевлаштування до ФОП обов’язковим є укладення трудового договору. Досить часто працівники допускаються помилок віддаючи свої трудові книжки на зберігання ФОП, що є не допустимим. Тому з метою запобігання випадків можливих порушень трудових прав та гарантій працівників, що перебувають або планують вступити у трудові відносини з ФОП, радимо, вимагати укладення з ФОП трудового договору та дотримуватись наступних правил.
      По перше слід знати, що відповідно до ст. 24-1 КЗпП України, у разі укладення трудового договору між працівником і фізичною особою фізична особа повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання у порядку, визначеному Міністерством праці та соціальної політики України.     

      По друге, відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.09р. № 1168 після реєстрації в державній службі зайнятості укладеного трудового договору між фізичною особою і працівником «… фізична особа зобов’язана вручити під розпис працівникові один примірник зареєстрованого трудового договору … а також повернути трудову книжку із записом про прийняття на роботу».
       По третє, згідно п. 2.20-1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, передбачено: «… трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг, зберігається безпосередньо у працівників».
       У випадку якщо трудовий договір формально укладений не був, питання про встановлення трудових відносин можливо вирішити виключ
но у судовому порядку, на підставі ЦПК України. Слід мати на увазі, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 24 КЗпП України, трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли трудові відносини не були оформлені, але працівника фактично було допущено до роботи. 
Доказами у справі можуть бути пояснення сторін, третіх осіб, їхніх представників допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речовихдоказів.
       У разі визнання факту трудових відносин працівників з роботодавцем, у працівника виникає право на оскарження дій роботодавця у суді, у порядку визначеному Главою XV КЗпП України про індивідуальні трудові спори.
         Нажаль працівникам, що перебували у неналежно оформлених трудових відносинах, та які звертаються до інспекції праці за захистом своїх трудових прав та гарантій, державні інспектори праці можуть допомогти лише надавши роз’яснення та порадивши можливий варіант для вирішення їхніх питань, а все у зв’язку з тим, що для здійснення перевірки по питаннях з якими звертаються працівники необхідні документи, які б підтверджували та давали б можливість встановити факт порушення законодавства про працю у їх відношенні. Без письмових підтверджень, що як правило супроводжується нелегальними трудовими відносинами, встановити порушення трудового законодавства не є можливим. Таким чином державним інспекторам праці аби мати можливість відстояти права працівників та встановити протиправні дії у їх відношенні необхідно щонайменш, щоб працівники самі були зацікавлені у тому та перед тим як працевлаштовуватись вимагали від роботодавця належного оформлення відповідно до чинного законодавства.

 

 

Перший заступник начальника інспекції          В. М. Луцишина

 

Категорія: Мої статті | Додав: chtdipp (2012-12-25)
Переглядів: 665 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: