Четвер, 2024-03-28, 16.43
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

Прийом на роботу позаштатного працівника
Якщо на підприємстві виникла необхідність прийняти на роботу працівника за посадою (професією), не передбаченою штатним розписом, то керівництво може укласти з даною особою трудовий договір, оскільки це не заборонено законодавством. У цьому випадку такого працівника називають позаштатним працівником. Розмір його заробітної плати встановлюється за домовленістю сторін і не визначається штатним розписом.
Одночасно необхідно чітко розуміти статус та обов’язки позаштатного працівника як роботодавцю, так і самому працівнику. Аналізуючи роз’яснення Мінпраці та документи, які включають поняття «позаштатний працівник», можна дійти висновку, що ця особа не є працівником, для якого посада не передбачена штатним розписом: вона є особою, що не перебуває в трудових відносинах із підприємством і виконує роботу на громадських засадах або за договором цивільно-правового характеру (далі — договір ЦПХ). Не слід забувати, що під час укладення цього договору необхідно керуватися Цивільним кодексом України (далі — ЦКУ). За договором ЦПХ (як правило, це договір підряду або договір про надання послуг, який укладається за нормами ст. 837 ЦКУ) жодних гарантій, на відміну від трудового договору, не передбачено.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти й оплатити виконану роботу. Особа або виконавець робіт, на якого покладено виконання певної роботи за завданням замовника, не повинен дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства. Обмеження щодо тривалості робочого часу на нього також не поширюється. Водночас ЦКУ не містить вимог до замовника щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці для виконавця. На таку особу не поширюються гарантії щодо надання відпустки, оплати листка непраце¬здатності та ведення його трудової книжки.
Однак особи, з якими укладено договір ЦПХ, підлягають пенсійному страхуванню та страхуванню на випадок безробіття. Не слід прирівнювати трудовий договір до договору ЦПХ і поєднувати в тексті останнього норми законодавства про працю, тому що перевірка може кваліфікувати це як факт приховування трудових відносин і характеризувати грубим порушенням законодавства про працю, що тягне за собою накладення штрафу від 2 000 до 3 000 НМДГ (34 000 - 51 000 грн) або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років (ст. 172 Кримінального кодексу України). Оскільки йдеться про прий¬няття особи на посаду, яка не передбачена штатним розписом, то вирішенням цієї проб¬леми для підприємств недержавної форми власності буде внесення змін до штатного розпису. Відповідно до ст. 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Обмежень щодо терміну та періодичності внесення змін або затвердження нового штатного розпису не існує. А отже, якщо виникає необхідність внести зміни, потрібно видати про це наказ з основної діяльності і ввести нову посаду до штатного розпису. Після проведення цієї процедури на вакантну посаду можна прийняти особу, з якою буде укладено трудовий договір.
Прийняття на роботу позаштатних працівників в установах, що утримуються за рахунок бюджету, певною мірою є ускладненим, особливо з урахуванням кошторисного характеру їх фінансування, оскільки штатний розпис – основний нормативний акт підприємства для формування фонду заробітної плати. Праця позаштатних працівників організацій, що фінансуються лише з бюджету, має оплачуватися в межах затвердженого фонду заробітної плати (за рахунок економії цього фонду, яка створюється внаслідок вакансій посад, тимчасової непрацездатності працівників тощо). Організації, що мають власні доходи від господарської діяльності, можуть виплачувати заробітну плату позаштатним працівникам за рахунок і цих коштів.

Головний державний інспектор праці Москаленко Д.М.
Категорія: Мої статті | Додав: Diana (2015-02-17)
Переглядів: 2303 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: