Неділя, 2024-11-24, 05.42
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів
Ст. 19 Закону України № 875 від 21.03.91 р. "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Розрахунок кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів здійснюється юридичними й фізичними особами, що використають найману працю самостійно. [hide]
Порядок розрахунку середньооблікової чисельності працівників, необхідної для визначення кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, визначений п. 2 Інструкції № 286 від 28.09.2005 р. «Про затвердження інструкції зі статистики кількості працівників». Треба однак пам'ятати, що в розрахунку даного показника враховуються тільки штатні працівники.
Цей же порядок середньооблікової чисельності застосовується й при розрахунку кількості працюючих інвалідів у рахунок виконання нормативу. Наприклад, якщо для виконання нормативу підприємство повинне працевлаштувати одного інваліда, то воно може взяти на роботу одного інваліда на 12 календарних місяців (можна й не на повну ставку) або двох інвалідів, один із яких буде працювати на підприємстві, приміром, 4 місяці, а інший - 8 місяців.
У другому випадку норматив також буде вважатися виконаним, оскільки середньооблікова кількість інвалідів за рік складе «1».
При розрахунку кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів у відсотковому відношенні від середньооблікової чисельності працівників отриманий результат округляється до цілого числа. Таким чином, якщо на підприємстві середньооблікова чисельність працівників становить до 37 чоловік, норматив дорівнює одиниці (37 х 0,04 = 1,48 Після округлення отримуємо 1.)
2. Зміни в реалізації положень Закону № 875 щодо працевлаштування інвалідів
31 січня 2007 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Зокрема, цією постановою Кабінет Міністрів України затвердив:
Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій і фізичних осіб, що використають найману працю;
Порядок подання підприємствами, установами, організаціями й фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів і інформації, необхідної для організації їхнього працевлаштування;
Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарських об'єднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій інвалідів;
Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями й фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій і пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів;
Порядок використання суми адміністративно-господарських санкцій і пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли в державний бюджет;
Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій і фізичних осіб, що використовують найману працю.
У зв'язку із прийняттям цієї Постанови втратили силу:
Положення про організацію робочих місць і працевлаштування інвалідів, затверджене постановою КМУ від 03.05.1995 р. № 314;
Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами й організаціями штрафних санкцій у відділення Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку й використання цих коштів, затверджений постановою КМУ від 28.12.2001 р. № 1767.
3. Порядок реєстрації у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, у яких по основному місцю роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням.
Для реєстрації роботодавці подають власноручно або направляють рекомендованим листом:
заяву за формою, затвердженою Наказом Міністерства праці й соціальної політики України № 98 від 14.03.2007 р. «Про затвердження форм документів для реєстрації роботодавців у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів і виконанням ними нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів»;
копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Датою реєстрації вважається дата надання документів роботодавцем, а у випадку направлення їх поштою - дата, зазначена на поштовому штемпелі.
4. Робоче місце інваліда й порядок його зарахування до нормативу
Зі скасуванням Положення про організацію робочих місць і працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1995 р. №314 зникла формальна підстава для атестації створених для інвалідів робочих місць. Проте варто враховувати, що прийом на роботу інваліда повинен проводитися з урахуванням вимог відповідної нозології (класифікації хвороби).
Виконанням нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, у кількості, установленій частиною першої ст. 19 Закону № 875, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, що використовує найману працю, інвалідів, для яких дане місце роботи є основним (тобто на даному підприємстві зберігаються їхні трудові книжки й до них внесені відповідні записи про прийом на роботу).
5. Особливості працевлаштування інвалідів
Згідно ст. 19 Закону № 875 підприємства самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів на створені, у відповідності до нормативу, робочі місця. Із цією метою вони можуть звертатися із заявками в районні Центри зайнятості або підшукувати інвалідів на вакансію своїми силами.
Підприємствам, які працевлаштовують інвалідів, не зайвим буде нагадати ряд положень чинного законодавства, що визначають особливості трудових відносин із ними.
Так, при прийманні інваліда на роботу, забороняється встановлювати для нього випробувальний термін (ст. 26 КЗпП).
У випадку скорочення чисельності або штату працівників інваліди мають переважне право залишитися на роботі при рівній з іншими працівниками продуктивності праці й кваліфікації (ст. 42 КЗпП).
Робота інваліда в нічний час допускається тільки з його згоди й за умови, що це не суперечить медичним показанням (ст. 55 КЗпП).
Інвалідам I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а інвалідам III групи - 26 календарних днів (ст. 6 Закону "Про відпустки").
У перший рік роботи на підприємстві працівник-інвалід має право одержати щорічну відпустку повної тривалості в зручний для нього час до закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи (ст. 10 Закону "Про відпустки").
Крім щорічної основної відпустки, працівник-інвалід, за бажанням, може взяти додаткову відпустку без збереження заробітної плати. Тривалість такої відпустки не може перевищувати: для інвалідів I і II групи - 60 календарних днів, для інвалідів III групи - 30 календарних днів (ст. 25 Закону "Про відпустки").

Головний державний інспектор праці Величко М.С.
Категорія: Мої статті | Додав: Marina (2013-06-23)
Переглядів: 2261 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: