Неділя, 2024-11-24, 11.32
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

Оформлення та ведення графіків відпусток
Основними нормативно-правовими актами, що регулюють час відпочинку в цілому та складання графіку відпусток зокрема є Кодекс законів України про працю № 322-VIII від 10.12.1971 року зі змінами і доповненнями (ст.79, надалі – КЗпПУ) та Закон України «Про відпустки» № 504/96-ВР від 15.11.1996 року (ст.10, надалі – Закон про відпустки).
Згідно зі ст.10 Закону про відпустки при складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку. Отже, метою складання графіку відпусток є узгодження інтересів підприємства та працівників.
Складання графіка відпусток – це колективна і досить значна підготовча робота, яка лягає на плечі кадровиків (інших уповноважених керівником/власником на це осіб) та/або керівників структурних підрозділів. На практиці, зазвичай, це відбувається наступним чином: керівники структурних підрозділів складають графіки відпусток працівників «своїх підрозділів», а кадрова служба/кадровик (інша уповноважена керівником/власником на це особа) узагальнює їх і готує, так би мовити, зведений графік відпусток працівників підприємства в цілому. Право на відпустки мають лише працівники, тобто ті, хто працює на умовах трудового договору (оформлення наказу про прийом на роботу). Особи, які надають послуги/виконують роботи без оформлення наказу про прийом на роботу (тобто за цивільно-правовими договорами, укладення, виконання і припинення яких регулюється нормами ЦК України), не мають права на відпустку, тому їх не включають до графіка відпусток.
На сьогодні законодавством України не передбачено типової/примірної чи уніфікованої форми графіка відпусток та терміну до, якого такий графік повинен бути складений. Тому кожне підприємство (установа, організація) має право скласти його у довільній формі або розробити власну форму графіка відпусток. Щодо термінів його складення, то виходячи із практики, графік відпусток як правило складають у січні поточного року (не пізніше 05 числа).
Графік створюється та зберігається на підприємстві у паперовій формі, але на сьогодні, поряд з паперовою формою існує електронна.
До графіка відпусток варто включати не лише щорічні, а й інші оплачувані відпустки додаткові відпустки (в т.ч. чорнобильцям та додаткові відпустки одиноким матерям та особам, які мають дітей), що надаються протягом календарного року, а також дні відпустки, невикористані працівником у минулому році. Рекомендую враховувати це, щоб не порушувати вимоги ст.10 і ст.11 Закону про відпустки (щорічні основна та додаткові відпустки надаються працівникові з таким розрахунком, щоб вони були використані, як правило, до закінчення робочого року. Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом робочого року особам віком до 18 років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці) і не накопичувати дні невикористаних відпусток, оскільки працівник, який з певних причин протягом відповідного року не використав відпустку (щорічну/додаткову або її частину), він має право на її отримання у наступному році (роках) або на компенсацію при звільненні.
Нагадаю, що законодавством України не передбачено механізм (алгоритм) визначення у графіку відпусток періоду надання відпусток. Як правило, вказується місяць використання відпустки або місяць початку і місяць закінчення відпустки, або можна зазначити, наприклад: квітень (16 кд), серпень (8 кд). Значно рідше зазначаються конкретні дати початку і закінчення відпустки. При цьому, слід пам’ятати, що терміни початку відпусток працівників визначаються з урахуванням дати початку відповідного робочого року (відпустка надається за робочий рік, а не за календарний рік, і відлічується з дати укладання трудового договору (видання наказу про прийом на роботу – при усній формі трудового договору) та стажу роботи, що дає право на відпустку (ст.82 КЗпПУ, ст.9 Закону про відпустки).
Згідно чинного законодавства працівник набуває право на щорічну відпустку після закінчення шести місяців з дати його прийняття, крім випадків, передбачених КЗпПУ та ЗУ «Про відпустки» (ст. 10).
Якщо графік відпустки не містить конкретних дат періоду надання відпустки, принаймні початку відпустки, працівникові може бути надано відпустку з будь-якого дня місяця, вказаного у затвердженому графіку відпусток. Крім цього, якщо працівник забажає піти у відпустку в інший період (строк), ніж передбачений затвердженим графіком відпусток, керівник має право йому відмовити.
Також, слід зазначити, що під час складання графіку відпусток потрібно дотримуватися норм ст. 10 ЗУ «Про відпустки», а саме для працівників певних категорій відпустка надається у зручний для них час, зокрема:
– особам до 18 років;
– інвалідам;
– жінкам перед відпусткою у зв‘язку з вагітністю та пологами або після неї;
– жінкам, які мають двох або більше дітей віком до 15 років або дитину–інваліда;
– одиноким матерям (батькам), які виховують дитину без батька ( матері);
– працівникам, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів, розташованих в іншій місцевості.
На практиці, допускається, з урахуванням специфіки виробництва, що при складанні графіку відпусток надання відпустки в одному періоду одночасно групі працівників, наприклад, у період зменшення обсягів виробництва.
Графік погоджується головою профспілкової організації підприємства та затверджується керівником підприємства (установи, організації).
Тому, після того, як графік відпусток повністю сформований в цілому по підприємству (зведений графік відпусток) і підписаний начальником відділу кадрів чи інспектором з кадрів (за їх відсутності - іншою уповноваженою особою), він передається на погодження голові профспілкової організації підприємства (за відсутності на підприємстві виборчого органу – Голові Ради трудового колективу або особі, обраній трудовим колективом та уповноваженій представляти його інтересів перед роботодавцем).
Завершальною стадіє цього процесу є затвердження Графіку відпусток керівником підприємства (установи, організації) та ознайомлення з ним працівників під розпис. У разі перебування керівника на лікарняному або у відрядженні, графік відпусток підписує особа, уповноважена здійснювати повноваження керівника за Статутом/Положенням, наказом та/або за довіреністю (залежно від змісту установчих документів та з урахуванням специфіки форми власності і підпорядкованості підприємства/установи/організації).
Керівник зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком строку (терміну) настання відпустки.

Головний державний інспектор праці О.І. Бура
Категорія: Мої статті | Додав: Lena (2013-08-31)
Переглядів: 3126 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: