Неділя, 2024-11-24, 03.42
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

Праця неповнолітніх

Праця неповнолітніх

   

     Відповідно до нашого законодавства неповнолітні – це особи, які не досягли 18-річного віку.

      На превеликий жаль у сфері працевлаштування неповнолітніх все ще багато порушень законодавства. Це пов’язано, перш за все, з тим, що діти працюють без офіційного оформлення на роботу, а тому всі передбачені гарантії не можуть бути застосовані, а отже фактично не діють. Праця дітей не на папері, а в реальному житті повинна бути захищена від зловживання з боку дорослих.

      Інспекція з питань  праці одна з зацікавлених сторін, що беруть участь  у боротьбі з порушеннями законодавства  про працю неповнолітніх, маючи в своєму арсеналі ряд конкретних переваг: знання умов праці та небезпеки, з якими можуть стикатися діти, повноваження щодо доступу до підприємств, організацій та забезпечення виконання Закону.

       Саме тому державні інспектори, виходячи на перевірки приділяють значну увагу цим питанням  та надають інформації та консультації відповідно до чинного законодавства. Сподіваємося, що  наступні рекомендації будуть корисними як для дітей при працевлаштуванні так і для роботодавців - для уникнення порушень законодавства про працю неповнолітніх.

     

Працевлаштування неповнолітніх відповідно до чинного законодавства України про працю обов’язково здійснюється на підставі ПИСЬМОВОГО трудового договору (ст.24 КЗпП)  та лише після попереднього медичного огляду (ст.191 КЗпП ).

 

    З якого віку можуть працювати діти?

 

За законом не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років (ст. 188 КЗпП). Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років

 Робота повинна виконуватись ТІЛЬКИ у вільний від навчання час.

     Якщо Вам не виповнилось 16 років і при прийнятті на роботу від Вас не вимагають дозволу батьків на працевлаштування – така праця є незаконною і Ваші права не захищатимуться.

 

 

     Скільки годин мають працювати діти?

 

Згідно з чинним законодавством України про працю тривалість робочого часу для неповнолітніх є скороченою (ст.193 КЗпП).

 

Робочий час не повинен перевищувати:

-    36 годин на тиждень, якщо Вам від 16 до 18 років;

-   24 години на тиждень, якщо Вам від 15 до 16 років.

 

У такому режимі Ви маєте право працювати під час канікул.

 

Якщо Ви працюєте протягом навчального року у вільний від навчання час, Ваш робочий день не повинен перевищувати:

- 18 годин на тиждень, якщо Вам від 16 до 18 років;

- 12 годин на тиждень, якщо Вам від 15 до 16 років:

- 24 години на тиждень для учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул ( ст.51 КЗпП )

 

     Чи мають діти, які працюють, право на відпустку?

 

Дітям віком до 18 років, які працюють надається щорічна відпустка тривалістю 31 календарний день у зручний для них час(ст.75 КЗпП) У перший рік роботи відпустка працівникам до 18 років  надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві, в організації (ст.195 КЗпП)

 

      Чи мають право діти на додаткову відпустку з навчальною метою?

 

Діти, які працюють і продовжують навчання, мають право на додаткові оплачувані відпустки, які надаються їм для складання іспитів.

 

      Яку роботу не може виконувати неповнолітній?

 

Використання праці дітей на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці заборонено законодавством України (ст.190КЗпП). Зокрема, до роботи, що потребує підіймання та переміщення важких речей, допускаються підлітки, які не мають медичних протипоказань, що засвідчено відповідним лікарським свідоцтвом.

      До тривалої роботи по підійманню та переміщенню важких речей підлітки до 15 років не допускаються.

      Робота підлітків з вантажами не повинна становити більше 1/3 робочого часу. При цьому застосовуються наступні обмеження щодо ваги вантажу: при короткочасній роботі для юнаків та дівчаток 14 років — 5 та 2,5 кг відповідно, 15 років — 12 та 6 кг відповідно, 16 років — 14 та 7 кг відповідно, 17 років — 16 та 8 кг відповідно; при тривалій роботі, починаючи з 15 років для юнаків — 8,4 та дівчат — 4,2 кг, 16 років — 11,2 та 5,6 кг відповідно, 17 років — 12,6 та 6,3 кг відповідно.

Забороняється  залучати працівників молодше 18 років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні (ст.192КЗпП). 

 

Норми виробітку для молодих робітників

 

Для робітників віком до вісімнадцяти років норми виробітку встановлюються виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, які не досягли вісімнадцяти років(ст. 193 КЗпП).

     Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

 

     Праця працівників молодше вісімнадцяти років, допущених до відрядних робіт, оплачується за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників (ст.194КЗпП)

 

      Чим обмежене звільнення працівників, молодших 18 років?

 

Звільнення працівників, молодших 18 років, з ініціативи адміністрації допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної( міської)  комісії у справах неповнолітніх. (ст.198 КЗпП).

     Батьки, а також службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, якщо продовження роботи загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси (ст.199 КЗпП).

 

Заступник начальника інспекції                                 Л.М. Мірошник

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: chtdipp (2013-05-30)
Переглядів: 5943 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: