Субота, 2024-11-23, 04.46
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

Про використання праці найманих працівників без оформлення трудових відносин

Територіальною державною інспекцією з питань праці у Чернігівській області проведена перевірка у фізичної особи-підприємця щодо встановлення трудових відносин загиблого.

При проведенні перевірки документально не встановлено, що загиблий М.  звертався до фізичної особи-підприємця про прийняття його на роботу, також відсутні документальні підтвердження (табеля обліку використання робочого часу, відомості нарахування та виплати заробітної плати) факту наявності трудових відносин між ФОП та загиблим М.

Стаття 24 КЗпП України передбачає, що трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Пунктом 6 ст. 24 КЗпП України визначено, що додержання письмової форми є обов’язковим при укладенні трудового договору з фізичною особою.

Відповідно до ст. 24-1 КЗпП України, у разі укладення трудового договору між працівником і роботодавцем – фізичною особою, фізична особа повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання.

Згідно п. 3 «Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою», затвердженого наказом  Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001р. № 260, при реєстрації трудового договору сторони повинні подати такі документи:

- фізична особа, суб’єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму працівників – паспорт, свідоцтво про реєстрацію підприємницької діяльності, довідку відповідної державної податкової адміністрації про ідентифікаційний код;

- працівник, який влаштовується на роботу до фізичної особи, - паспорт, довідку відповідної державної податкової адміністрації про ідентифікаційний код.

Пунктом 4 «Порядку…» визначено, що відповідальна особа центру зайнятості в день подання фізичною особою трудового договору реєструє його у книзі реєстрації трудових договорів.

Записи про реєстрацію та зняття з реєстрації трудового договору дають право фізичній особі внести записи до трудової книжки працівника про прийняття та звільнення його з роботи.

Посадова особа центру зайнятості підтверджує особистим підписом записи, унесені фізичною особою до трудової книжки працівника, і засвідчує їх печаткою.

Тільки такий порядок оформлення трудового договору надає можливість сторонам захистити свої права.

Відповідно  до Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 06.11.92 року «Про практику розгляду судами трудових спорів» укладання трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу. Фактичний допуск до роботи вважається укладанням трудового договору незалежно від того, чи було прийняття на роботу належним чином оформлене, якщо робота проводилась за розпорядженням чи з відома власника або уповноваженого ним органом.

Роботодавець заперечує про факт існування трудових відносин з загиблим та залучення його до роботи, в тому числі і в день нещасного випадку.

Відповідно до п. 6 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України № 390 від 02.07.2012 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2012р. за № 1291/21603, при здійсненні перевірок додержання законодавства про працю, державні інспектори праці ознайомлюються з інформацією, документами і матеріалами, ведення яких передбачено законодавством про працю. На підставі лише досліджених документів, державний інспектор праці робить висновки про порушення (або навпаки) законодавства.

Додатково повідомляємо, що повноваження державних інспекторів праці визначені Положенням про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. № 386/2011р. Згідно зазначеного Положення, державні інспектори праці не наділені правом проведення слідчих дій для встановлення фактів, які підтверджують або спростовують здійснення роботодавцем не зафіксованих у письмові формі дій і вони не мають можливості перевіряти і встановити факт виконання робіт без оформлення трудових відносин, якщо це не зафіксовано в письмовій формі в оригіналах первинних документів.

Також, без письмових підтверджень, що як правило супроводжується нелегальними трудовими відносинами, встановити порушення трудового законодавства неможливо.

Тому, державний інспектор праці не має можливості перевірити і встановити факт перебування загиблого М. в трудових відносинах з ФОП, так як це не зафіксовано в письмовій формі та письмово роботодавцем не підтверджується.

Відповідно до ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України  факти, що мають юридичне значення, встановлюються в судовому порядку. 

Перший заступник начальника інспекції          В. М.Луцишина

Категорія: Мої статті | Додав: chtdipp (2012-11-23)
Переглядів: 1866 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: