Субота, 2024-11-23, 03.51
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

Використання відпустки за попередній рік
Статтею 10 Закону України «Про відпустки» (далі – Закон) передбачено, що щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного робочого року.
Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. Під час складання графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їхнього відпочинку.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Згідно з ч.5 ст. 11 Закону забороняється не надавати щорічні відпустки повної тривалості протягом двох років поспіль.
Частиною 2 ст. 12 Закону передбачено, що невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівникові, як правило до кінця робочого року, але не пізніше ніж 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.
Статтею 9 Конвенції Міжнародної організації праці № 132 (переглянута в 1970 р.) «Про оплачувані відпустки» (ратифікована Україною у травні 2001 р. і відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України) передбачено, що безперервна частина щорічної оплачуваної відпустки надається і використовується не пізніше як протягом одного року, а залишок щорічної оплачуваної відпустки – не пізніше як протягом вісімнадцяти місяців з кінця того року, за який надавалася відпустка.
Отже, ненадання працівникові щорічних відпусток у визначені законодавством терміни є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця в установленому порядку може бути притягнуто до відповідальності.
Законодавством не передбачено терміну давності, після якого втрачається право працівника на щорічні відпустки, або заборони надавати щорічні відпустки в разі їхнього невикористання, а тому, якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на таку відпустку за кілька попередніх років, то він має право їх використати, а в разі звільнення йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні щорічних відпусток (ст. 24 Закону).
Щодо строків надання частини невикористаної щорічної відпустки, то це питання має вирішуватися за погодженням сторін трудового договору, тобто між працівником і роботодавцем.
Водночас, якщо наказ (розпорядження) про надання відпустки не виданий, працівник не має права йти у відпустку на власний розсуд.

Головний державний інспектор праці А.В.Скоробагата
Категорія: Мої статті | Додав: алла (2015-03-04)
Переглядів: 1140 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: