Субота, 2018-05-26, 12.49
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Пошук
Друзі сайту
Як інспекція праці може Вам допомогти
 
 
Міжнародна конференція праці, яка пройшла у червні 2011року визнала, що для поліпшення стану дотримання трудового законодавств його суб’єктами, інспектори повинні використовувати спектр превентивних заходів (інформування, консультування) у поєднанні з санкціями.

В Україні функції інспекції праці покладено на два державних органи:

Державну службу України з питань промислової безпеки та гірнічого нагляду (щодо питань охорони праці та гірнічного нагляду) та
Державну інспекцію України з питань праці (щодо трудових відносин та загальнообов’язкового державного соціального страхування).

Незалежно від того, чи є Ви найманим працівником чи роботодавцем, інспекція праці може Вам допомогти, забезпечуючи баланс між належними умовами праці та продуктивністю, створити умови для підвищення конкурентності шляхом підтримання гідного виробничого середовища.

Яким чином інспектори праці забезпечують гідні умови праці?

Інспектори праці інформують та консультують роботодавців та працівників щодо їхніх прав і обов’язків згідно діючого законодавства та здійснюють нагляд за його додержанням на робочих місцях. Виконуючи ці функції, інспектори праці використовують методи, що передбачають запобігання, нагляд і контроль, а також стримування.

Запобігання означає, що інспектори допомагають роботодавцям і працівникам запобігти ризикам до того моменту, як останні стали реальною загрозою – наприклад,  трудовим спорам або незаконному поводженню з працівниками. Виконуючи свої обов’язки, інспектори проводять роз’яснювальну роботу серед роботодавців та працівників щодо неприпустимості незаконних трудових практик та шляхів їх викоренення (наприклад, щодо неналежного забезпечення умов праці, незадекларованої праці тощо).

Внаслідок проведення роботи інспекторами праці щодо правильної побудови системи оплати праці відповідно до норм чинного законодавства та генеральної, регіонально і галузевої угоди, працівникам підприємства, встановлюються належні розряди та підвищується рівень запробітної плати. Таким чином, зростає кількість найманих працівників, які отримують заробітну плату вище за мінімальну.

Хто такі інспектори праці?

Інспектори праці мають статус державних службовців, що діють в рамках повноважень, наданих їм міжнародним та національним законодавством. Згідно конвенції МОП № 81 та № 129 інспектори праці користуються наступними повноваженнями:

без попередження здійснювати безперешкодний доступ до будь-якого робочого місця, у будь-який час дня або ночі;
проводити розслідування шляхом проведення будь-якого необхідного огляду, випробування або опитування. Розслідування передбає:
проведення бесід з роботодавцями та працівниками;
ознайомлення з документами підприємства;
надавати рекомендації роботодавцям та працівникам щодо виправлення ситуації в разі виявлення порушення законодавства;
накладати санкції за порушення.

Згідно вищезазначених конвенцій інспектори праці мають свободу у виборі підходу для реагування в кожній конкретній ситуації. Наприклад, вони можуть надати консультацію, видати припис або використати будь-які інші передбачені методи для забезпечення дотримання законодавства.

Інспектори праці працюють на благо підприємств чи завдають їм шкоди?

Інспектори праці не виконують поліцейських функцій, іх кінцева мета не полягає в тому, щоб  стати тягарем для підприємства. Натомість мета інспектора – це надання допомоги у створенні гідних умов праці для працівників, що призведе до скорочення кількості нещасних випадків, отримання більшого задоволеня працівниками від своєї роботи та підвищення їхньої продуктивності праці.

Наприклад, працівник працював водієм на маршрутному таксі упровдовж 4 місяців, проте офіційно працевлаштований роботодавцем не був. Кожного дня в якості винагороди він отримував певну частку коштів пропорційно одержаним від перевезення пасажирів, без сплати податків та єдиного соціального внеску. За результатами перевірки інспекторами праці за участі інших контролюючих органів  з працівником було укладено офіційний трудовий договір та сплачено всі належні податки та збори. Статус офіційно працевлаштованого в майбутньому дозволить працівнику відчути себе захищеним, скориставшись у разі необхідності всіма соціальними та трудовими гарантіями, передбаченими чинним законодавством.

А сприяючи покращенню умов праці, інспектори праці поліпшують рівень життя працівників та одночасно допомагають підприємствам підвищити їхню конкурентноспоможність. Більш вмотивована робоча сила є більш продуктивною, а прямі та непрямі видатки роботодавця знижуватимуться разом із скороченням кількістю невиходів на роботу, нещасних випадків, трудових спорів.

Важлива роль інспекторів праці полягає також у том, щоб ті роботодавці, що порушують закон, не отримували несправедливу перевагу над тими роботодавцями, які дотримуються вимог законодавства. Застосування трудового законодавства, навіть шляхом застосування заходів відповідальності до порушників допомогає створити чесну конкуренцію у бізнес-середовищі. Так як чесне конкурентне поле для роботодавців разом з високим рівнем соціальної злагоди в суспільстві, кваліфікованою робочою силою та стабильним ринком праці є стимулами для здійснення різними кампаніями інвестицій в економіки країни, або,безпосербньо у те, чи інше підприємство.  Інспектори праці можуть допомогти створити такі привабливі умови.

У багатьох країнах роботодавці є одними з найбільших клієнтів інспекції праці, які звертаються за консультативними послугами щодо додержання правових норм та працюють разом з інспекторами та профспілками над реалізацією спільних програм (наприклад, щодо викоренення дитячої праці, примусової та нелегальної праці).

Внаслідок проведення консультацій для роботодавців, значно знижується рівень порушень законодавства з боку роботодавців. А інспекція праці відмічає значне зменшення кількості скарг від працівників на цих роботодавців.

Все це є в інтересах як працівника, так і роботодавців.

Належне застосування правозастосовних повноважень є важливим як для дотримання закону там, де інші заходи не дали результату, так і для забезпечення притягнення до відповідальності за порушення тих, хто має зобов’язання за законом.

З одного боку, закон є обов’язковим для всіх і не допускає компромису; з іншого боку, мета полягає не в покаранні за злочини, а в забезпеченні виконання закону. Якщо б інспекція мала тільки дорадчу функцію, то вона втратила свій авторитет. Водночас інспекція без надання порад була б надто формальною і сприймалася з великим небажанням.

Було б у всіх відношеннях прикро, якщо б роботодавці надавали перевагу сплаті штрафів як дешевій альтернативі вжиттю позитивних заходів для забезпечення вимог законодавства. 

Перш за все, інспекція праці вирішує всі проблеми та труднощі, з якими стикаються роботодавці та працівники, де в діалозі між інспекторами, керівниками, і працівниками дозволяє інспекторам:

навчати та переконувати;
підказувати способи досягнення бажаного результату;
приймати обгрунтоване рішення щодо необхідних дій.

Інспекція праці йде Вам назустріч для стимуляції діалогу між роботодавцями та працівниками, для надання стимулів роботодавцям за дотриманням положень закону, для роз’яснення змісту закону, які дії потрібно для повного виконання закону,  і відповідно більш позитивного ставлення до необхідності покращувати умови праці, забезпечувати краще розуміння працівниками своїх прав, що в свою чергу забезпече здорове та продуктивне середовище.

 

Перший заступник начальника інспекції Вікторія Луцишина