Четвер, 2017-11-23, 15.53
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

Підсумований облік робочого часу і оплата праці
Підсумований облік робочого часу і оплата праці

Як оплачувати роботу охоронців в суботу, неділю, святкові дні та роботу вночі, якщо режим роботи у них такий: добу працюють, а три доби відпочивають? Згідно яким нормативним документам?
Враховуючи умови задачі (робота протягом 24 год. через кожні 3 дні) та вимоги законодавства щодо обліку робочого часу працівників, в даному випадку єдиним правильним варіантом дій є встановлення на підприємстві підсумованого обліку робочого часу із затвердженням відповідного графіка змінності та відображенням часу початку і закінчення роботи у правилах внутрішнього трудового розпорядку. При затвердженні графіків змінності потрібно дотримуватись також і інших вимог, зокрема, щодо встановлення перерв для відпочинку та вживання їжі, перерв між змінами тощо (ст.58, 59, 66 КЗпП). Окремо час початку і закінчення роботи сторожа фіксується в табелі обліку робочого часу.
Відповідно до статті 61 Кодексу законів про працю України на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути дотримано щоденну або щотижневу тривалість робочого часу, допускається запровадження підсумованого обліку робочого часу, з тим щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин (тобто 40 год., адже відповідно до статті 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень – зазначена норма закону поширюється на всіх працівників без винятку, в тому числі й на сторожів).
Встановлення підсумованого обліку робочого часу має обов'язково погоджуватися з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації (при відсутності профспілкової організації питання про запровадження та умови застосування підсумованого обліку робочого часу можна вирішити в колективному договорі за погодженням з органом, який представляє інтереси трудового колективу).
При цьому відповідно до ч.2 п.6 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 138 від 19.04.2006 р. обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць.
При підсумованому обліку робочого часу норма робочого часу за обліковий період визначається за календарем з розрахунку 40-годинного робочого тижня з врахуванням скорочення робочого часу напередодні святкових та неробочих днів. Отже, якщо взяти до уваги місячний (30 днів) обліковий період, то виходить, що при вказаному графіку роботи, сторож працюватиме не менше 180 год. на місяць (не враховуючи скорочення роб. часу перед вихідними та святковими), що в перерахунку на тиждень становить 45 год.
Робота понад 40 год. в тиждень є надурочною (надурочною роботою при підсумованому обліку робочого часу є робота понад встановлену тривалість робочого часу за обліковий період). Згідно зі статтею 62 КЗпП роботодавець може застосовувати надурочні роботи тільки у таких виняткових випадках.
Згідно зі статтею 65 Кодексу законів про працю України надурочні роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік. Роботодавець повинен вести облік як усього робочого часу, так і надурочних робіт кожного працівника.
Робота в надурочний час при погодинній системі оплати оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, – за всі відпрацьовані надурочні години. У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді у подвійному розмірі. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається. (Стаття 106 КЗпП). Отже, як надурочні мають оплачуватися всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час у обліковому періоді, в подвійному розмірі.
Щодо розрахунку заробітної плати за роботу в нічний час та у вихідні дні, то відповідно до статті 54 КЗПП нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку. Статтею 108 Кодексу законів про працю України передбачено, що робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче за 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.
Святкові та неробочі дні встановлені ст. 73 КЗпП. У зазначені вище дні допускаються роботи, припинення яких неможливе через виробничо-технічні умови (безперервно діючі підприємства, установи, організації), роботи, викликані необхідністю обслуговування населення.
Робота у святковий і неробочий день повинна оплачуватися у подвійному розмірі:
1) відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;
2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
3) працівникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплата у зазначеному вище розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день. На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку (стаття 107 Кодексу законів про працю України).
Щодо роботи у вихідні дні (субота та неділя – при п’ятиденному робочому тижні), то, якщо робочий день працівника, норма робочого часу якого визначається по графіку змінності, припадає на вихідний день (напр. неділя), то окремій оплаті такий день не підлягає, оскільки робота в такий день проводиться в межах встановленої норми робочого часу.
Підсумовуючи наведене:
1.Для правильної організації роботи сторожів на підприємстві потрібно встановити підсумований облік робочого часу (робота змінами) з дотриманням вимог щодо тижневої норми тривалості робочого часу за обліковий період та інших вимог, пов’язаних з роботою змінами. Згідно Рекомендацій (див. вище) краще встановити зміну тривалістю 12 год., а не 24 (прим: Рекомендації не мають обов’язкової сили).
2.У випадку порушення норми тривалості робочого часу (надурочні роботи, робота в нічний час, святкові та неробочі дні) роботу такого працівника треба оплатити додатково згідно вказаних вище вимог.
Додатково див. Методичні рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затв. наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 138 від 19.04.2006.

Головний державний інспектор праці Москаленко Д.М.
Категорія: Мої статті | Додав: Diana (2015-02-26)
Переглядів: 1945 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: